Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 21, 2021 in Sport i fitness |

Trening przed snem

W ciągu ostatnich kilku dekad, rosnąca fala badań sugerowała, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla Ciebie – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Obecnie, wraz z rosnącą liczbą codziennych ćwiczeń, rośnie również nasze zrozumienie tego, jak korzystne mogą one być.

Niekontrolowane emocje mogą negatywnie wpływać na sen.
Jedno z ostatnich badań wykazało na przykład, że brak snu może pogłębiać stres. Inne badania wskazują, że niska jakość snu może prowadzić do depresji.

Jaki jest więc najlepszy sposób na sen?
Niektóre czynności, takie jak ćwiczenia fizyczne, mogą zwiększać tętno i powodować szybsze bicie serca i naczyń krwionośnych, co zwiększa obciążenie serca i obciąża układ sercowo-naczyniowy. Jeśli więc ćwiczysz przed snem, Twoje tętno będzie wyższe, gdy położysz się do łóżka, co może zwiększyć obciążenie serca.

Ćwiczenia mogą również podnieść temperaturę ciała, co może utrudnić zasypianie.
Tak więc, jeśli ćwiczysz zbyt blisko pory snu, może to wpłynąć na jakość Twojego snu.
Postaraj się zaplanować ćwiczenia na wcześniejszą część dnia.

Jeśli ćwiczysz wieczorem, spróbuj ochłodzić się prysznicem z zimną wodą.
Przestrzegaj zasad higieny snu, takich jak kładzenie się spać o tej samej porze każdego wieczoru i budzenie się o tej samej porze każdego ranka.

Jaki trening przed snem?

Staraj się unikać ekstremalnych ćwiczeń późnym popołudniem lub wieczorem.

Wiele osób kojarzy sport i fitness z próbą zrzucenia wagi. Jednak korzyści zdrowotne płynące z regularnych ćwiczeń wykraczają daleko poza pomoc w eliminacji tłuszczu. Regularne ćwiczenia przynoszą wiele innych korzyści, a korzyści te nie kończą się po osiągnięciu docelowej wagi. W rzeczywistości, regularne ćwiczenia mogą chronić Twój umysł i ciało przed chorobami i urazami.
Ćwiczenia wzmacniają serce, płuca i naczynia krwionośne. Zmniejsza to ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Ćwiczenia fizyczne poprawiają również funkcjonowanie komórek wyściełających naczynia krwionośne, zwiększając tym samym krążenie.

Regularne ćwiczenia pomagają w walce z depresją. Pomaga także lepiej spać. Eksperci uważają, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w regulacji zegara, który reguluje cykl snu i czuwania.
Ćwiczenia mogą poprawić Twoją postawę i wzmocnić mięśnie brzucha, co może pomóc Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców. Mogą również wzmocnić mięśnie i kości, zmniejszając ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Ćwiczenia poprawiają koordynację i równowagę, zmniejszając ryzyko upadków fizycznych i psychicznych. Żyjemy w dość zajętych czasach, w których wszyscy walczą o naszą uwagę. W takim otoczeniu trudno jest wydzielić czas na ćwiczenia, więc wielu z nas zostaje on jedynie na trening przed snem.