Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 30, 2021 in Uroda |

Jak przebiec półmaraton

Zdecydowałeś, że jesteś gotowy, aby rozpocząć trening do swojego pierwszego półmaratonu.
Masz szczęście. Przebiegnięcie półmaratonu jest o wiele łatwiejsze niż pełnego maratonu i nie musisz trenować tak długo. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś na dystansie dłuższym niż mila lub dwie, możesz przekroczyć linię mety podczas swojego pierwszego wyścigu.

Istnieją dwa główne sposoby treningu do półmaratonu.

Pierwszym z nich jest bieganie więcej i trenowanie mniej. Możesz biegać pięć dni w tygodniu przez miesiąc lub dwa, zwiększając swój kilometraż w trakcie treningu.

Drugim sposobem jest bieganie mniej i trenowanie więcej. To podejście wymaga mniej czasu na trening, ale jest ryzykowne, ponieważ możesz się przetrenować i zbyt mocno forsować.

Oba podejścia mają wady i zalety. To, które z nich wybierzesz, zależy od ilości czasu, jaki masz na trening, kondycji i poziomu motywacji.

Przygotowania do półmaratonu

Około trzy lata temu wystartowałem w moim pierwszym półmaratonie. Miał to być bieg treningowy, ale w końcu udało mi się go przebiec. Od tamtej pory przebiegłem kilka innych półmaratonów i zapisałem się na tegoroczny maraton w Chicago.

Do maratonu w Chicago pozostało nieco ponad dwa tygodnie, więc w końcu miałem czas, aby pomyśleć o ostatnim treningu do wyścigu.

Kiedy zacząłem trenować do mojego pierwszego półmaratonu, zacząłem od próby biegania przez cały czas. Nie było to łatwe. Przez pierwsze kilka tygodni budziłem się wcześnie i biegałem, kiedy tylko mogłem, co zwykle odbywało się po tym, jak wszyscy inni w domu poszli spać.

Po kilku tygodniach zacząłem biegać rano, przed pracą. Wstawałem, brałem prysznic, szedłem do pracy, biegałem, a potem wracałem do domu.

Ale mimo że biegałem tak dużo, jak tylko mogłem, nie widziałem żadnej poprawy.
Zacząłem więc biegać na zewnątrz. W weekendy wstawałem wcześnie, jechałem do parku, biegałem, a potem wracałem.

Ale bez względu na to, jak wcześnie wstawałem i jak daleko goniłem za piłką, nie mogłem biegać przez cały czas.

Zacząłem więc biegać wieczorami. Biegałem, aż byłem zmęczony, a potem szedłem do domu.
Ale wieczorami też nie mogłem biegać.

Jak przebiec półmaraton, zastanawiałem się. Potem spróbowałem biegać wieczorem, gdy wszyscy poszli już spać. Ale bez względu na to, jak późno biegałem lub jak daleko szedłem, nie mogłem tego zrobić. Zacząłem więc biegać rano. Wstawałem wcześnie, biegałem, a potem szedłem do pracy. Ale bez względu na to, jak wcześnie wstawałem i jak daleko biegłem, po prostu nie mogłem tego zrobić.

Potem próbowałem biegać rano, przed pracą.
To też nie zadziałało.
Potem próbowałem biegać wcześnie rano, zanim obudzili się moi rodzice. To znacznie pomogło, nie czułem się już dziwnie obserwowany, dzięki czemu zamiast myśleć o tym, co ludzie pomyślą, zwyczajnie zacząłem biegać.

Jedną z największych przeszkód w osiągnięciu celu jest podjęcie decyzji, czego tak naprawdę chcesz. Jeżeli masz wystarczająco dużo motywacji, do tego, aby trenować codziennie i systematycznie przesuwać granicę swoich możliwości to do dzieła !