Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 2, 2020 in Takie tam |

Mistrzowie podniebnych akrobacji

Gołębie lotne to największa klasa ras wśród tych ptaków. Może to brzmieć oczywiście, w końcu gołębie to ptaki latające. Jednak nazwa gołębie lotne odnosi się tylko do tych ptaków, które latanie mają nie tylko jako umiejętność, ale w której są mistrzami.
Rasy gołębi lotnych wśród innych gołębi są po prostu królami przestworzy.
Jakie są najciekawsze rasy gołębi lotnych?

Agaran

Jest to gołąb lotny pochodzący z Turkmenistanu, a następnie importowany został do Niemiec. Jest to drobny gołąb, o delikatnej sylwetce. Ma tylko jedną odmianę koloru upierzenia i jest to żółtopłowa. Dodatkowo mają bardzo charakterystyczne upierzenie na skrzydłach, głowie, piersi i karku. Na tych częściach występuje u nich pomarańczowo-kremowe paski.

Sokół gdański

Zwany także sokołem wysokolotnym. Pochodzi z XIX wiecznego Gdańska. Powstał na skutek skrzyżowania gołębi perskich i gołębia z Kalkuty. Jednak jego najdawniejszym przodkiem jest oczywiście gołąb skalny, od którego wywodzą się wszystkie te ptaki.
Jest to ptak o długim, smukłym tułowiu, pięknym ogonie i charakterystycznej płaskiej głowie z koronką.

Orlik polski

Znany pod drugą nazwą orlika lubelskiego, która zdradza pochodzenie tego gołębia lotnego. Wyhodowany został w okresie międzywojennym, w okolicach Lublina. Hodowcy krzyżowali ukraińskie gołębie mikołajowskie i na skutek tego otrzymali ptaka, który w locie ma podobną sylwetkę do orła.
Stąd też wzięła się nazwa orlik.
Gołąb ten ma zwartą budowę – krótką, dość grubą szyję i gładką głowę z wypukłym czołem. Jeśli chodzi o kolory upierzenia występuję barwa czarna, czerwona, żółta lub niebieska.

Tipper angielski

Tipper angielski to gołąb z grupy tipperów lotnych – wśród tej grupy są też na przykład tippery zagłębiowskie.
Uzyskano ten gatunek w Wielkiej Brytanii w XX wieku. Są krępej budowy, białe z różnokolorowymi domieszkami. Są to doskonałe gołębie pocztowe.

Wywrotek smoleński

Gołąb lotny pochodzący z Rosji. Niestety jest on mało liczny z powodu delikatnej i niezwykle trudnej hodowli. Oryginalnie jest to czarny ptak, jednak w Polsce pojawiły się jego odmiany kolorowe na przykład kawowa, czerwona, słomkowa.