Na czym polega elektrostymulacja?
Medycyna i pokrewne dyscypliny wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby służyły człowiekowi. Tak też jest w kontekście elektrostymulacji, czyli użycia prądów impulsowych o niskiej częstotliwości. Jest to bardzo ciekawe zagadnienie i dlatego też warto mu się przyjrzeć.
Na czym polega zabieg elektrostymulacji?
Czynności związane z elektrostymulacją są zabiegiem o charakterze rehabilitacyjnym, który jest oparty o stymulację tkanki mięśniowej przy wykorzystaniu prądu o niskim natężeniu. Za sprawą tego procesu ma miejsce skurcz mięśnia. Proces ten można przyrównać do skurczu mięśnia podczas np. ćwiczeń. Z tego też powodu elektrostymulacja działa na podobnej zasadzie do ćwiczeń, ale też zapewnia dokładnie takie same rezultaty. Zabiegi o takim charakterze wykonywane są nie tylko państwowo w ramach usług NFZ lub też w prywatnych w punktach medycznych, a także salonach kosmetycznych i masażu. Jest to bezpieczny zabieg, a zatem przy profesjonalnym podejściu wykonującego nie powinno mieć miejsca nic niebezpiecznego.
Elektrostymulacja – przebieg zabiegu
Pacjent jest tu umiejscowiony na fotelu bądź leżance. Miejsce, które ma być poddane zabiegowi po dezynfekcji, jest nacierane żelem i podpina się elektrody. Wtedy też można przystąpić do części właściwej zabiegu. Elektrostymulacja jest wykonywana stopniowo poprzez wzrost, a później zmniejszenie jej pod koniec zabiegu. Zabieg tego typu w kontekście rehabilitacji ma miejsce, gdy doszło do niedowładów typu wiotkiego albo też porażeń. Jest to również świetny sposób rehabilitacji przy zatrzymaniu procesów degeneracji odnerwionego mięśnia. Drugim jakże istotnym punktem stosowania takich zabiegów jest możliwość oddziaływania na poprawę swojej sylwetki. Dzięki temu da się zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej oraz modelować ciało. Jest to zabieg dostępny dla w zasadzie każdej partii ciała. Ma ogromny wpływ na ukrwienie poszczególnych części ciała, a to sprzyja spalaniu tłuszczu.
Kiedy nie warto stosować tego zabiegu?
Ogólnie rzecz ujmując to pozytywny zabieg, lecz są sytuacje dyskwalifikujące jego użycie. Chodzi tu np. o choroby serca, spastyczne porażenia mięśni oraz epilepsję.
Najnowsze komentarze