Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 2, 2020 in Takie tam |

Co jeść, żeby nawodnić organizm?

Jakie posiłki na upalne dni zapewnią nam dostateczne nawodnienie w upały? Polacy wypijają 1,6 litra płynów dziennie. Jest to zdecydowanie zbyt mała ilość. Dorośli powinni spożywać około 2,5 litrów płynów na dzień. Podczas upałów zapotrzebowanie może wynosić nawet 3 litry. Nawodnienie organizmu to nie tylko picie wody. Jest to też kwestia tego, co jeść w upalne dni, czyli codzienna dieta bogata w minerały i witaminy.

Warzywa bogate w wodę

Warzywem, które składa się w większości z wody jest ogórek. Można użyć go do zup, chłodników i sałatek. Podobnie jest z pomidorem. Soki z pomidorów są popularne na upały. Uzupełniają poziom potasu – elektrolitu, którego tracimy w dużych ilościach przy odwodnieniu.

Burak, kalafior, seler, sałata i pietruszka świetnie nadadzą się do letnich dań, kiedy nie wiemy, co jeść w upalne dni, zarówno jako dodatek do potraw, jak i baza do zup i chłodników. Można też spróbować przygotować zielone smoothie – warzywny koktajl z dodatkiem mleka.

Woda podczas upałów – letnia czy lodowata?

Gdy chcemy się ochłodzić, intuicyjnie wybieramy lodowate produkty. Taka drastyczna różnica temperatur, nie dość, że jest szokiem dla naszego organizmu. Przez nadmierne i zbyt szybkie spożywanie mrożonych napojów, koktajli z lodem czy lodów możemy nabawić się przeziębionego gardła.

Nawadniające owoce

Banany i daktyle, chociaż są smaczne i nadają się do koktajli, nie powinny być spożywane w nadmiernej ilości. Jedzenie na upalne dni to przede wszystkim produkty bogate w wodę. Truskawki, poziomki, borówki, cytrusy i wszystkie inne soczyste owoce sprawdzą się idealnie. Można wyczarować z nich koktajle, sałatki owocowe, a nawet lody z blendera.

Alkohol na upały?

Czy zimne piwo pomoże nam się ochłodzić? Niestety, alkohol, tak samo jak kawa i herbata, odwadniają. Nasze narządy podczas dużych upałów są dodatkowo osłabione i funkcjonują mniej wydajnie. Dlatego też w lecie szybciej dochodzi do upojenia alkoholowego.

Co więc pić w upały? Najlepiej postawić na wodę, na przykład z dodatkiem cytryny i mięty, soki lub napoje izotoniczne. Jeśli nasza dieta bogata jest w odpowiednie warzywa i owoce, dużo łatwiej będzie nam zapewnić dziennie zapotrzebowanie 3 litrów płynów w upalny dzień.