Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 12, 2021 in Takie tam |

Co nieco o śmietanie

Coraz więcej ludzi jest świadomych tego, jak powinno się odżywiać, by dłużej pozostać zdrowym. Posiadając tę wiedzę, rezygnuje się ze spożywania kalorycznych dań i dodatków, jednak nie w każdym przypadku jest to wskazana – przykładowo kwaśna śmietana 12% nie jest produktem, który należy całkowicie wyrzucić ze swojego jadłospisu i z lodówki.

Dobro, o którym się nie wie

Powstanie śmietany wiąże się z ukwaszeniem płynnej śmietanki za pośrednictwem kultur bakterii kwasu mlekowego albo na drodze naturalnej. Tym sposobem uzyskuje się śmietany o różnej zawartości procentowej tłuszczu. Wyróżnia się śmietany kwaśne dziewięcio-, dwunasto-, osiemnasto- i dwudziestodwuprocentowe.

Każda kwaśna śmietana jest produktem zawierającym sporo kalorii, jednak nie należy z niego rezygnować – badania wykazują, iż ten produkt nabiałowy może zastąpić produkty węglowodanowe, co przełoży się na lepszą dietę. Śmietany, w tym dwunastoprocentowa, to źródło bakterii mlekowych, które działają korzystnie na układ pokarmowy człowieka. Stanowi również źródło białka, głównego budulca kości.

Wykorzystanie w kuchni

Kwaśna śmietana 12% charakteryzuje się delikatnym smakiem. Podczas gotowania używana jest do stworzenia sosu do sałatek, mizerii. Sprawdza się także w przypadku przygotowywania śledzi w śmietanie, jak również w sosach i zupach.

Ten rodzaj śmietany nadaje się do przygotowania na zimno i gorąco. Jak każda inna kwaśna śmietana nadaje potrawom kwaśny posmak, zagęszcza je, a także wzbogaca konsystencję, smak i aromat. Nie należy jej gotować, gdyż powoduje to, iż śmietana staje się ciężkostrawna. Podczas używania jej do zup czy sosów, wpierw trzeba rozmieszać ją z odrobiną przygotowywanego ciepłego dania, a dopiero później do niej dodać – zabieg też sprawi, iż śmietana się nie zważy.

Inne zastosowanie

Choć najczęściej podawana jest do zup i sosów w celu zgęstnienia, kwaśna śmietana nadaje się również do wykorzystania jej podczas przygotowywania ciasta. Przede wszystkim dodaje się ją do ciasta kruchego – jej obecność sprawia, że kruchość jest jeszcze bardziej odczuwalna. Jako składnik wykazują ją również liczne przepisy na ciasto drożdżowe.