Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 11, 2021 in Sport i fitness |

Czym jest tabata i jakie daje korzyści?

Wiele osób do redukcji wagi wykorzystuje ćwiczenia określane, jako tabata. Czym jest ten rodzaj ćwiczeń?

Dlaczego tabata zyskała przychylność trenerów i osób ćwiczących?

Tabata to trening spalający, który jest formą treningu anaerobowego. Aktywność fizyczna, w trakcie tego treningu ma miejsce w procesach tlenowych oraz w procesach beztlenowych, przez co wytwarzany jest w organizmie dług tlenowy. Do spalania podskórnej tkanki tłuszczowej przyczynia się intensywność oraz krótki czas treningu. Na treningu tym nie traci masa mięśniowa. Dlatego też jest to aktywność polecana osobom chcącym zbić wagę bez utraty ciężko wypracowanej masy mięśniowej.

Dla kogo jest tabata?

Ten rodzaj ćwiczeń może wykonać każdy, kto posiada średnią wydolność i wytrzymałość organizmu. Osoby początkujące powinny zacząć od wykonywania 2–3 serii. Trening ten polega na wykonywaniu krótkich, wymagających i niezwykle intensywnych treningów, które trwają nie więcej niż 4 minuty. Po takim zestawie ćwiczeń tłuszcz zebrany w naszym ciele jest spalany jeszcze długo po zakończeniu ćwiczeń. Na pytanie ile kalorii spala tabata można wskazać, że nawet do 300 kalorii podczas jednej sesji. Poza tym ważne jest ile kalorii spala tabata nawet kilkanaście godzin po zakończeniu ćwiczeń. Zaletą tabaty jest fakt, że efekt przyspieszonego metabolizmu spala dodatkowe kalorie po zakończonym treningu.

Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas tabaty?

Jak przed każdym treningiem najpierw należy wykonać rozgrzewkę, a po wykonanym wysiłku rozciąganie. Sama tabata to zwykle ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała. Jeżeli chcemy wykorzystać dodatkowe obciążenie to nie powinno być większe niż 10 kg. Tabata powinna być wykonywana według zasady: 20 sekund maksymalnego wysiłku, po którym następuje 10 sekund odpoczynku przez osiem serii ćwiczeń. Do tabaty można wykorzystać bieg, burpees, przysiady, pajacyki i inne ćwiczenia. Trening ten powinien być wykonywany, co najwyżej 2-3 razy w tygodniu.

Jakie efekty daje tabata?

Przykład tabaty pokazuje, że 4-minutowy, regularny trening jest wystarczający do poprawy wytrzymałości, a nawet do wyrzeźbienia sylwetki. Należy pamiętać, że efekt przynosi przestrzeganie czasu kolejnych interwałów oraz prawidłowa technika ćwiczeń. Poprawnie wykonywana tabata daje rezultaty w postaci spalania tłuszczu, poprawy kondycji czy szybkiej utraty wagi. Efekty tabaty są widoczne już po 2 tygodniach ćwiczeń. Regularne ćwiczenia zapewnią szybszą widoczność efektów ćwiczeń.