Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 30, 2021 in Sport i fitness |

Jaki posiłek można zjeść przed treningiem?

Nasz organizm potrzebuje paliwa, aby funkcjonować. Powinno to być paliwo odpowiednio zbilansowane i wystarczające do naszego prawidłowego funkcjonowania. Co do zasady głodzenie się przed treningiem jest dozwolone tylko w wyjątkowych okolicznościach. Zasadniczo zaleca się, aby posiłek spożyć na około 2 godziny przed rozpoczęciem treningu i może to być obiad przed treningiem.

Dlaczego należy zjeść przed treningiem?

Jedzenie przed treningiem pozwala na uzyskanie lepszych efektów w jego trakcie. Jedzenie zapewnia energię, dzięki której możemy dokładniej zrobić każde ćwiczenie, a nawet zwiększyć ilość powtórzeń. Poza tym dostarczenie organizmowi większej liczby kalorii ułatwi spalenie większej ilości tłuszczu. Zaletą jest także fakt, że chronimy w ten sposób ciało przed przetrenowaniem lub odwodnieniem. Dodatkowo zapewniamy szybszą regenerację mięśni po treningu. Wszystko to wynika z faktu, że organizm bez energii z pożywienia zacznie wykorzystywać energię z mięśni. Brak energii z pożywienia będzie skutkował zmniejszeniem intensywności treningu jak i wydolności organizmu.

Czy obiad przed treningiem to dobry pomysł?

Od 2 do 3 godzin przed treningiem warto zjeść posiłek mieszany, który zawiera każdy ze składników odżywczych. Warto podkreślić, że węglowodany wydłużają czas trwania treningu. Zaleca się, aby w tym posiłku przed ćwiczeniami znalazły się takie produkty jak:

  • produkty zbożowe (np. kasze, płatki owsiane, makaron lub pieczywo razowe);
  • białko (pod postacią jogurtu naturalnego, twarogu, ryby, jaj, nasion roślin strączkowych).

Czego nie jeść przed treningiem?

Przed treningiem należy unikać przede wszystkim posiłków ciężkostrawnych. Osoby chcące ćwiczyć po zjedzeniu potrawy powinny zrezygnować z dań smażonych. Niewskazane są również wszelkie dania wywołujące wzdęcia jak np. fasola, groch czy kapusta. Posiłek zjedzony przed treningiem musi zostać strawiony przed ćwiczeniami, aby uniknąć dyskomfortu w trakcie realizacji planu treningowego. Nie jest polecane, aby zjadać posiłek bogaty w węglowodany około 30–45 minut przed treningiem, gdyż nastąpi w tym momencie wyrzut insuliny. Wzrost insuliny spowoduje spadek cukru we krwi, co może wyczerpać organizm. Posiłek przed treningiem powinien być zjedzony w spokoju, z dokładnie przeżutym każdym kęsem, aby uniknąć wszelkich wzdęć i innego dyskomfortu.

Co zaproponować na obiad przed treningiem?

Przed zbliżającym się wysiłkiem warto zadbać o zbilansowany posiłek. Do takich posiłków zaliczają się takie dania jak:

  • grillowany łosoś z kaszą jaglaną i warzywami;
  • risotto z kurczakiem i warzywami z patelni lub
  • kanapki z szynką, jajka na miękko i warzywa z oliwą.